Precizní nástrojářská CNC výroba prototypů a komplexní obrábění (kusové i malosériové). Zpracováváme všechny druhy dostupných materiálů. Zaměřujeme se na výrobu a vývoj nových prototypových i mechanických součástí, a to v souladu s nejnovějšími technologickými trendy.
V této sekci naleznete základní informace o obrábění, které naše firma využívá. V každé podsekci jsou pak specifika jednotlivých technologií a seznam strojů, které používáme.
Obrábění kovů je technologický proces, kterým se vytváří požadovaný tvar obráběného předmětu (obrobku), v daných rozměrech a v daném stupni přesnosti, a to odebíráním materiálu, kdy břit nástroje vniká do materiálu a odděluje od něj třísky. Základem obrábění je teorie vzniku třísky. Tím se liší od jiných technologií, například dělení materiálu, tváření nebo odlévání. Starší postupy ručního obrábění ustoupily v moderní době CNC strojnímu obrábění.
Hlavní druhy námi používaného zpracování materiálu:
Soustružení – obrobek rotuje a nůž se posouvá po jeho povrchu (strojním nebo ručním posuvem).
Frézování – nástroj (fréza) rotuje a upnutý obrobek se posouvá k nástroji.
Vrtání – nástroj (vrták) rotuje a posouvá se k obrobku. Vrtat se dá i na soustruhu, kdy se vrták upne do koníku stroje.
Vystružování – je dokončovací operace, která následuje po vrtání (nebo vyhrubování), když je třeba docílit přesný rozměr díry a zároveň kvalitní povrch. Nástroj –výstružník se posouvá k obrobku. Díra musí být předvrtaná s relativně malým přesahem, několika desetin mm.
Řezání – se ve strojírenské výrobě používá většinou při dělení dlouhých pásovin a kulatin na požadovaný rozměr (s ponecháním přídavku na další obrábění). Dnes se většinou používá pásová pila.
Hoblování – obrábění ploch, obrobek je upnut a vykonává hlavní řezný pohyb, nůž vykonává posuv a přísuv, v současnosti se používá jen ojediněle (např. upínací stoly některých obráběcích strojů se hoblují).
Obrážení – obrábění ploch, obrobek je upnut a hlavní řezný pohyb vykonává nástroj. Používá se například pro výrobu ozubených kol.
Broušení – je odebírání materiálu nástrojem s množstvím nahodile orientovaných břitů.
Elektroerozivní hloubení – pomocí elektrody se hloubí tvar do daného obrobku. Tímto způsobem lze hloubit i velmi složité tvary, vytvářet přesné otvory či závity.
Elektroerozivní drátování – elektrodou je drát o námi zvoleném průměru 0,25 mm, který je napnutý a díky tomu přesně veden ve stroji. Drát se pomalu odvíjí a řez se promývá deionizovanou vodou. Obě ramena, která drží drát, jsou nezávisle programovatelná, a proto jsme schopni provádět i náročné šikmé řezy.